Jakie są najczęstsze przyczyny awarii wózków widłowych i jak sobie z nimi radzić?
Wózki widłowe są nieocenionym narzędziem pracy w magazynach, firmach produkcyjnych oraz wielu innych miejscach, w których występuje konieczność szybkiego przenoszenia dużej ilości towaru. Nawet stosunkowo drobna usterka może przyczynić się do całkowitej awarii urządzenia i być powodem dużych utrudnień w wykonywaniu pacy. Podpowiadamy, jakie są najczęstsze przyczyny awarii wózków widłowych i jak sobie z nimi radzić.
Najczęstsze przyczyny awarii wózków widłowych
Nowoczesne wózki widłowe projektowane są w taki sposób, aby sprostać wymogom ciężkiej i intensywnej pracy. Zdecydowana większość awarii powstaje na skutek błędów w użytkowaniu urządzenia lub wysłużenia jego elementów konstrukcyjnych.
Usterkom ulegają układy wózka, jak i jego osprzęt. Najczęściej psują się:
- widły – zdecydowanie najbardziej awaryjna część wózka widłowego. Za problemy z ich prawidłowym działaniem odpowiedzialne są przeważnie uszkodzone złącza lub zawory. Usterki wideł powstają również na skutek wycieku oleju z siłowników hydraulicznych;
- jednostki napędowe – jeżeli wózek widłowy traci moc i właściwości jezdne to znaczy to, że doszło do uszkodzenia jednostki napędowej. Najczęściej za ten rodzaj awarii odpowiada uszkodzenie połączeń liniowych;
- układy kierownicze – awarie układów kierowniczych objawiają się problemami z uruchomieniem urządzenia. Winą, za ich występowanie, obarcza się przeważnie zużycie poszczególnych podzespołów jednostki.
Sposoby radzenia sobie z awariami wózków widłowych
Najlepszym sposobem na uniknięcie poważnych awarii wózków widłowych, jest przeprowadzanie regularnych prac serwisowych i konserwacyjnych oraz wymiana znajdujących się w nich zużytych podzespołów. Większość usterek powstaje w wyniku złej eksploatacji tych urządzeń, dlatego warto zadbać, aby ich obsługę powierzyć wykwalifikowanym pracownikom.