Ponad 100 lat historii wózka widłowego. Jak to się zaczęło?
Wózek widłowy jest niezbędny w magazynie, hurtowni i markecie budowlanym, ponieważ ułatwia ładowanie, rozładowywanie i porządkowanie towaru. Odgrywa kluczową rolę również na halach produkcyjnych. W przypadku wózka widłowego można mówić jedynie o jego zaletach. Ten niewielki pojazd obchodzi swój 100 jubileusz.
Ponad 100 lat historii wózka widłowego. Jak to się zaczęło?
Pierwsze modele tworzone były dla przemysłu kolejowego, ale nie przypominały obecnych pojazdów. W 1906 roku Amerykanie wymyślili wózek transportowy napędzany elektrycznie, który stosowany był przez Pensylwańską kolej. Nie przypominał widlaka, ale mógł wygodnie przewozić ładunek, bez użycia siły mięśni. W 1917 r. w USA powstał doskonalszy pojazd, który podnosił towar. Wciąż jednak wprowadzano nowe pomysły. W latach 20. dodano hydrauliczne siłowniki, a w 30. opracowano odpowiednią technologię. Za pierwszy wózek widłowy uznaje się Truclift, który powstał w 1922 r. Konieczne było dostosowanie płyt, które mogłyby być podnoszone z ładunkiem. Potrzebna była paleta, do której można by było wsunąć widły. W 1947 r. Szwedzi opracowali konstrukcję, w dwa lata wytwarzano dla kolei paleciaki. Wózek widłowy przeszedł długą ewolucję.
Jaka firma produkuje wózki widłowe?
Jest wiele firm zajmujących się produkcją wózków widłowych, m.in. Toyota, Komatsu, Still i Linde. Urządzenia oferowane przez wspomniane marki są najwyższej jakości, a w firmie Ansalbis można je zakupić lub wydzierżawić. Do wyboru są wózki elektryczne, paletowe i spalinowe. Jeśli chcemy wejść w posiadanie sprzętu, ale wydaje się drogą inwestycją, możemy go wynająć. Jednak, prowadząc działalność handlową, ta opcja jest nieopłacalna, więc możemy wybrać używany, poleasingowy wózek napędzany elektrycznie, całkowicie sprawny, ponieważ poddawany jest gruntownemu przeglądowi w serwisie firmy. Dobór odpowiedniej maszyny zależy od jej przeznaczenia czy będzie to market budowlany o ograniczonej przestrzeni, czy duża hala magazynowa.