Wózek widłowy – elektryczny, spalinowy czy gazowy?
Odpowiednie wyposażenie firmy to podstawa jej prawidłowego funkcjonowania. Warto zatem już na etapie planowania całej inwestycji, uwzględnić zakup dobrych jakościowo wózków widłowych. Przyszły właściciel powinien także poza jakością, zawrócić uwagę na silniki, w jakie zostały wyposażone pojazdy. Warto mieć na uwadze, że choć jest to najczęstsze kryterium brane pod uwagę, nie jest jedynym. Należy także zastanowić się nad tym, jaki udźwig powinna mieć maszyna, jakie ogumienie oraz wyposażenie dodatkowe.
Który silnik wybrać?
Cechą, o której nie warto zapominać, jest także koszt eksploatacji oraz serwisowania. Skupiając się jednak na silnikach – można wybierać spośród trzech rodzajów: gazowego, spalinowego lub elektrycznego.
Przyglądając się wózkom widłowym, które można nabyć, nie sposób nie zauważyć, że producenci proponują sprzedaż produktów z czterema podstawowymi silnikami:
- gazowy;
- wysokoprężne (napędzane olejem napędowym);
- benzynowe;
- elektryczne.
Pierwszy z wymienionych rodzajów – wózek widłowy gazowy, jest najchętniej kupowaną maszyną na rynku. Wielu przedsiębiorców twierdzi, że jest to niezwykle wygodne rozwiązanie. Wystarczy bowiem w wózku umieścić standardową butlę z gazem, a maszynę będzie można zastosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Chcąc go wykorzystać w magazynie lub na hali, trzeba zapewnić dobrą wentylację pomieszczenia. Nie należy bowiem zapominać, że jest to jednak rodzaj wózka spalinowego.
Wózki spalinowe, napędzane benzyną to kolejny rodzaj pojazdu, jaki można spotkać na rynku. Przyglądając się statystykom, można stwierdzić, że są obecnie najrzadziej wykorzystywanymi maszynami. Wysokie koszty eksploatacji oraz niemożność używania ich w pomieszczeniach, często skreślają wózki spalinowe podczas dokonywania wyboru. Duża moc i cicha praca przez wiele roboczogodzin to główne atuty elektrycznych wózków widłowych, które sprawiają, że sprzedaż wózków widłowych ma się bardzo dobrze, a to dlatego, że Wszystko przez to, że nie można nazwać ich opłacalnymi. Przyglądając się kosztom utrzymania oraz ich bezawaryjności, nie ma się czemu dziwić, że są coraz chętniej wybierane przez właścicieli firm. Podobnie, jak wózki gazowe, można stosować je wewnątrz i na zewnątrz budynku.